Θεατρική Ομάδα

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας δημιουργήθηκε με σκοπό να μυήσει τα παιδιά στον κόσμο της τέχνης, ιδιαίτερα της θεατρικής, και μέσα από το παιγνίδι να βοηθήσει τα μέλη της να εκφραστούν δημιουργικά ,να αυτοσχεδιάσουν αλλά και ταυτόχρονα να τονώσουν την αυτοπεποίθηση τους και να αναπτύξουν τις διαπροσωπικές τους σχέσεις.Τα μέλη της ομάδας μας προέρχονται και από τις τρεις τάξεις του Λυκείου μας ( με μικρότερη συμμετοχή από την Γ΄ τάξη για ευνόητους λόγους ) κι ενώ ένας μικρός πυρήνας της ομάδας παραμένει σταθερός,τα μέλη της ανανεώνονται και με καινούργια άτομα κάθε χρόνο.Επειδή σε καμιά περίπτωση δεν είμαστε και ούτε θέλουμε να παραστήσουμε τους επαγγελματίες και δε θέλουμε επίσης να λειτουργήσουμε με τη λογική του αποκλεισμού ,προσπαθούμε τα έργα που επιλέγουμε να ανταποκρίνονται στον αριθμό των μελών της ομάδας.Όταν αυτό δεν είναι δυνατό κάνουμε διασκευές των έργων προσθέτοντας ή μεγαλώνοντας ρόλους. Από τη θεατρική ομάδα αντλούμε ,όλα τα μέλη,πολύτιμες εμπειρίες.Η μαγεία του ανεβάσματος μιας θεατρικής παράστασης είναι μοναδική και τα συναισθήματα έντονα .Δε λείπουν φυσικά και οι διαφωνίες ,οι αντιπαραθέσεις και οι συγκρούσεις τις οποίες προσπαθούμε πάντα να τις λύνουμε στα πλαίσια της ομάδας και να προχωράμε μπροστά .Η παράσταση στο τέλος του χρόνου είναι το αποκορύφωμα των προσπαθειών μας αλλά πολύ συχνά αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι το ίδιο το ταξίδι...

Σχολικό έτος 2017-18: Θεατρικό έργο "ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ... ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΟΥΔΑΣ"

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-18

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ- ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ: Το Λύκειο Σούδας σας καλεί στη θεατρική του παράσταση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 10 και την Παρασκευή 11 Μαίου 2018 ,ώρα 21:00΄στο θέατρο Δ. Βλησίδης. Είσοδος ελεύθερη. Συμμετέχουν 35 μαθητές και μαθήτριες. Υπεύθυνες καθηγήτριες η κα Ελένη Παίζη και η κα Γεωργία Αντέλλη. Η φετινή παράσταση του ΓΕΛ Σούδας είναι σπονδυλωτή. Την απαρτίζουν μονόπρακτα και αποσπάσματα από θεατρικά έργα σε διασκευή της θεατρικής μας ομάδας. Κεντρικός θεματικός άξονας όλων οι σχέσεις των δύο φύλων , ο γάμος και ο έρωτας. Διλήμματα και ζητήματα διαχρονικά (η γοητεία αλλά και η δέσμευση της έγγαμης ζωής, η ζήλεια , η απιστία , οι παλιές αγάπες που δεν ξεχνιούνται εύκολα) αλλά και πιο μοντέρνα (η αναζήτηση συντρόφου, το ανικανοποίητο μέσα στη σχέση) συνθέτουν μια πολυπρόσωπη και πολυδιάστατη παράσταση βασισμένη σε έργα κλασικά, αλλά και σύγχρονα της ελληνικής και ξένης δραματουργίας.

Το Πρόγραμμα της παράστασης

Η Αφίσα