Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

18 - 19 Μαρτίου 2017: Ομάδα μαθητών του Λυκείου μας με τον τίτλο "Φευγάτοι" συμμετέχει στον εορτασμό των Φυσικών Επιστημών 2017 που διοργανώνει το ΕΚΦΕ Χανίων. Οι μαθητές παρουσιάζουν πειράματα στο χώρο του ΓΕΛ Ακρωτηρίου υπό την εποπτεία της καθηγήτριας Αργυρώς Ζώη.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-16 Το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Γενικού Λυκείου Σούδας λειτουργεί από τη σχολική χρονιά 2009-2010. Ο εξοπλισμός του έκτοτε διαρκώς εμπλουτίζεται και σήμερα είναι επαρκής ώστε να μπορούν να πραγματοποιηθούν οι περισσότερες από τις υποχρεωτικές αλλά και επιπρόσθετες-κατά την κρίση των διδασκόντων- εργαστηριακές ασκήσεις στα μαθήματα της χημείας και της βιολογίας. Οι υφιστάμενες ελλείψεις -σε όργανα φυσικής κυρίως-, αντισταθμίζονται μέσω της συνεργασίας των διδασκόντων με το ΕΚΦΕ Χανίων. Η εργαστηριακή υποδομή του Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών, βρίσκεται σε διαδικασία συνεχούς αναμόρφωσης και βελτίωσης.