Αθλητισμός

Το Λύκειο Σούδας έχει παράδοση στον αθλητισμό, ήδη από την εποχή που λειτουργούσε ως "Αθλητικό". Ακόμα και μετά από αυτό όμως, οι επιτυχίες συνεχίζονται!

Έχει το προνόμιο να χρησιμοποιεί τις υπάρχουσες αθλητικές εγκαταστάσεις που βρίσκονται πλησίον του σχολείου και συγκεκριμένα το κλειστό Γυμναστήριο, το ποδοσφαιρικό γήπεδο και ταυτόχρονα την αυλή του σχολείου μας.  Η χρήση των αθλητικών εγκαταστάσεων αναβαθμίζει το μάθημα της Φυσικής Αγωγής αλλά ταυτόχρονα παρακινεί τους μαθητές να ασχολούνται με τον αθλητισμό καθιστώντας το σχολείο μας αθλητικό πρότυπο.

21-3-2018: Η ομάδα ποδοσφαίρου κοριτσιών προκρίθηκε στον τελικό!

Την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018 και ώρα 12:00 στη Μοναχή Ελιά, διεξήχθηκε ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ του Λυκείου Σούδας και του  ΕΠΑΛ Ελ. Βενιζέλου στα πλαίσια του σχολικού πρωταθλήματατος ποδοσφαίρου κοριτσιών Λυκείων. Η ομάδα του Λυκείου μας προκρίθηκε εύκολα στον τελικό με σκόρ 4 - 0.