ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FLEX

Σχετικά με την πρόσκληση πατήστε εδώ

Τι είναι το πρόγραμμα FLEX;

Το 1992, ο τότε γερουσιαστής Bill Bradley μαζί με τον Αμερικανό βουλευτή Jim Leach, πρότειναν τη σημαντική νομοθεσία που θεσμοθέτησε το πρόγραμμα FLEX (Future Leaders Exchange). Το Κογκρέσο των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής (Η.Π.Α) ενέκρινε τη χρηματοδότηση για τη δημιουργία μιας γέφυρας φιλίας ανάμεσα στους λαούς των Η.Π.Α και των χωρών της πρώην Σοβιετικής Ένωσης, που έκτοτε έχει επεκταθεί και σε άλλες χώρες.Το πρόγραμμα FLEX χρηματοδοτείται αποκλειστικά από την κυβέρνηση των Η.Π.Α, υπό τη διαχείριση του Γραφείου Εκπαιδευτικών και Πολιτιστικών Υποθέσεων (ECA) του Υπουργείου Εξωτερικών (US Department of State) των Η.Π.Α. Το πρόγραμμα προσφέρει υποτροφίες σε μαθητές που επιλέγονται μέσω διαγωνισμού, για να μείνουν ένα χρόνο στις Η.Π.Α, σε οικογένεια υποδοχής και να φοιτήσουν σε σχολείο εκεί. Με αυτό τον τρόπο το πρόγραμμα ενθαρρύνει την κατανόηση μεταξύ των πολιτών των Η.Π.Α και των πολιτών άλλων χωρών.Το πρόγραμμα FLEX υποστηρίζεται τοπικά από χιλιάδες πολίτες των Η.Π.Α και από σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που φιλοξενούν, εκπαιδεύουν και στηρίζουν τους μαθητές χωρίς χρηματικό όφελος.Ποιος οργανώνει το πρόγραμμα FLEX; Τα Αμερικανικά Συμβούλια για τη Διεθνή Εκπαίδευση (American Councils for International Education) οργανώνουν τη διαδικασία εύρεσης και επιλογής των υποψηφίων, καθώς και την προετοιμασία και το ταξίδι των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα FLEX. Τα Αμερικανικά Συμβούλια είναι ένας μη κερδοσκοπικός οργανισμός, ο οποίος από το 1974 αποσκοπεί στην κατανόηση μεταξύ των λαών, την ανταλλαγή ιδεών και τη συνεργασία μέσω της εκπαίδευσης. Για περισσότερα από 40 χρόνια, τα Αμερικανικά Συμβούλια σχεδιάζουν, υλοποιούν και στηρίζουν καινοτόμα προγράμματα σε Η.Π.Α, Ευρώπη, Ευρασία, Μέση Ανατολή, Ασία και Αφρική με δεκάδες χιλιάδες συμμετέχοντες. Σε αυτά περιλαμβάνονται διάφορα αμερικανικά κυβερνητικά προγράμματα για μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (ανάμεσά τους και το FLEX), για φοιτητές, απόφοιτους, δασκάλους και καθηγητές.Και άλλοι ακόμα μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί στις Η.Π.Α υποστηρίζουν το πρόγραμμα FLEX. Η κυβέρνηση των Η.Π.Α έχει ζητήσει από αυτούς τους οργανισμούς να βοηθήσουν στη φιλοξενία μαθητών σε κατά τόπους οικογένειες υποδοχής και να οργανώνουν δραστηριότητες σε όλη τη διάρκεια του ετήσιου προγράμματος.«...προσφέρουν τόσα πολλά στην κοινότητά μας, γνωρίζοντας στους μαθητές μας μέρη που μόνο στα όνειρά τους θα επισκέπτονταν, πολιτισμούς που δεν είχαν ιδέα ότι ήταν διαφορετικοί από το δικό μας. Το καλύτερο είναι πως αγαπώ αυτούς τους μαθητές σα να ήταν δικά μου παιδιά. Μου κλέβουν την καρδιά μια για πάντα. Χαίρομαι όταν έρχονται να μας επισκεφθούν ξανά και μου λένε για την πρόοδό τους όπως ότι τελείωσαν το πανεπιστήμιο και τι κάνουν στη ζωή τους ως ενήλικες».- Γονέας υποδοχής μαθητή FLEX«Βλέπω ως μητέρα της πόσο άλλαξε και εξελίχθηκε ως άτομο. Φαίνεται πιο υπεύθυνη και ώριμη. Είχε την ευκαιρία να εξερευνήσει μία διαφορετική κουλτούρα ζώντας σε μία οικογένεια υποδοχής και βιώνοντας την καθημερινότητα ενός μέσου αμερικανού έφηβου. Βλέπω όχι μόνο πως το FLEX τη βοήθησε να ωριμάσει αλλά και να γνωρίσει την αμερικανική κουλτούρα. Οι γονείς ανησυχούν για την ασφάλεια του παιδιού τους σε μία άγνωστη οικογένεια τόσο μακριά, όμως οι οικογένειες αυτές και το προσωπικό του FLEX και των Αμερικανικών Συμβουλίων είναι ιδιαίτερα υποστηρικτικοί και πρόθυμοι. Το πρόγραμμα FLEX είναι ό,τι καλύτερο έχει συμβεί στην κόρη μου». - Γονέας μαθήτριας FLEX«Δε θα ξεχάσω ποτέ αυτή τη γεμάτη εμπειρίες χρονιά και ιδιαίτερα την οικογένεια που με φιλοξένησε...Με δέχτηκαν όχι σα να ήμουν ξένη αλλά με χαμόγελο στα πρόσωπά τους. Είμαι ένας πανευτυχής άνθρωπος γιατί έχω και άλλη μία ΜΑΜΑ εκτός από την φυσική μου κατάσταση Είμαι πολύ ευγνώμων στο FLEX και στο Υπουργείο Εξωτερικών των Η.Π.Α που μου έδωσαν την ευκαιρία να κάνω φίλους από όλο τον κόσμο και να γνωρίσω τις κουλτούρες τους».

- Απόφοιτη FLEX από τη ΓεωργίαFLEXProgramdiscoverFLEX