Θεατρική Ομάδα

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας δημιουργήθηκε με σκοπό να μυήσει τα παιδιά στον κόσμο της τέχνης, ιδιαίτερα της θεατρικής, και μέσα από το παιγνίδι να βοηθήσει τα μέλη της να εκφραστούν δημιουργικά ,να αυτοσχεδιάσουν αλλά και ταυτόχρονα να τονώσουν την αυτοπεποίθηση τους και να αναπτύξουν τις διαπροσωπικές τους σχέσεις.Τα μέλη της ομάδας μας προέρχονται και από τις τρεις τάξεις του Λυκείου μας ( με μικρότερη συμμετοχή από την Γ΄ τάξη για ευνόητους λόγους ) κι ενώ ένας μικρός πυρήνας της ομάδας παραμένει σταθερός,τα μέλη της ανανεώνονται και με καινούργια άτομα κάθε χρόνο.Επειδή σε καμιά περίπτωση δεν είμαστε και ούτε θέλουμε να παραστήσουμε τους επαγγελματίες και δε θέλουμε επίσης να λειτουργήσουμε με τη λογική του αποκλεισμού ,προσπαθούμε τα έργα που επιλέγουμε να ανταποκρίνονται στον αριθμό των μελών της ομάδας.Όταν αυτό δεν είναι δυνατό κάνουμε διασκευές των έργων προσθέτοντας ή μεγαλώνοντας ρόλους. Από τη θεατρική ομάδα αντλούμε ,όλα τα μέλη,πολύτιμες εμπειρίες.Η μαγεία του ανεβάσματος μιας θεατρικής παράστασης είναι μοναδική και τα συναισθήματα έντονα .Δε λείπουν φυσικά και οι διαφωνίες ,οι αντιπαραθέσεις και οι συγκρούσεις τις οποίες προσπαθούμε πάντα να τις λύνουμε στα πλαίσια της ομάδας και να προχωράμε μπροστά .Η παράσταση στο τέλος του χρόνου είναι το αποκορύφωμα των προσπαθειών μας αλλά πολύ συχνά αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι το ίδιο το ταξίδι...

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

26-3-2019

Το ΔΗΠΕΘΕΚ στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Θεάτρου παρουσίασε την θεατρική παράσταση του Κώστα Γάκη

''Από την Αντιγόνη στη Μήδεια'' στο θέατρο  Μίκης Θεοδωράκης.

Την  παράσταση  παρακολούθησε  σήμερα  η θεατρική ομάδα του σχολείου μας.