ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

20-5-2019

Την Παρασκευή 17 και το Σάββατο 18 ΜαΪου διεξήχθη στην πανεπιστημιούπολη Γάλλου στο Ρέθυμνο το φεστιβάλ Ρητορικής Παιδείας ,στο οποίο συμμετείχε το σχολείο μας με 8 μαθητές:

Γεωργακάκη Μεταξία,Φραγκεδάκη Ειρήνη της Α'Λυκείου  &

Βεργετζή Ζέτα,Ζερβού Φερενίκη,Μέριανου Θεοφανία,Παπαδεράκη Ιωάννα,Παπαδοπούλου Ελευθερία και Παπαδοπούλου Δήμητρα από τη Β'Λυκείου.

Οι παραπάνω μαθητές συμμετείχαν σε εργαστήρια θεατρικού αυτοσχεδιασμού,εικαστικής δημιουργίας και επιχειρηματολογίας,με σκοπό την εξάσκησή τους στην ευγενή αντιπαράθεση απόψεων,την επιμελημένη εκφορά προφορικού λόγου και την απόκτηση ευχέρειας στην ομιλία μπροστά σε κοινό.Επίσης γνώρισαν παιδιά με ανάλογα ενδιαφέροντα από όλους τους νομούς της Κρήτης και έτσι τέθηκαν οι βάσεις για δημιουργία εποικοδομητικών σχέσεων με αυτά.Το Σάββατο το απόγευμα μετά το πέρας των εργαστηρίων έγιναν αγώνες ρητορικής σε δύο αγωνίσματα ,τον αυθόρμητο λόγο και τους διττούς λόγους.Οι ομάδες σχηματίστηκαν με κλήρωση  από τους παρευρισκόμενους μαθητές που επιθυμούσαν να συμμετάσχουν σε κάθε αγώνισμα.Στους διττούς λόγους Λυκείου συμμετείχε η μαθήτρια του σχολείου μας Βεργετζή Ζέτα και η ομάδα της  κέρδισε την πρώτη θέση ανάμεσα στις ομάδες που διαγωνίστηκαν.
    Η συμμετοχή στη διοργάνωση αυτή ήταν μια πολύτιμη και χρήσιμη εμπειρία για τους συμμετέχοντες,μαθητές και καθηγητές και όλοι έδωσαν ραντεβού στο Ρέθυμνο για την επόμενη χρονιά!

ΔΕΙΤΕ   φωτογραφίες