ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

21-2-19

Με μεγάλη επιτυχία παρουσίασαν οι  ομάδες των  πέντε ατόμων των  μαθητών της Α΄& Γ΄ τάξης του Λυκείου μας, τις δημιουργίες των έξυπνων ρομποτικών εφαρμογών,τις οποίες κατασκεύασαν με την επίβλεψη, του πρόσφατα βραβευμένου από το Υπουργείο Παιδείας καθηγητή, Κουράκη Νεκτάριου.

Όλοι οι παρευβρισκόμενοι στην παρουσίαση εντυπωσιάστηκαν με τις δημιουργίες, ( αυτοκινητάκια ρομπότ,παιχνίδια,υπερηχητικά ραντάρ,εφαρμογές smartphone κ.α) όμως ο ενθουσιασμός, η ικανοποίηση και η χαρά των μαθητών  που συμμετείχαν ήταν ολοφάνερη.

Ο κ.Κουράκης το επιβεβαίωσε στο τέλος της παρουσίασης αναφέροντας ''Οι μαθητές είναι ενθουσιασμένοι, τους αρέσει πάρα πολύ καθώς οι νέες τεχνολογίες

τους ελκύουν.Υπάρχουν  αρκετά ταλέντα & μάλιστα ξεπηδάνε από εκεί που δεν το  περιμέναμε''

Οι μαθητές που συμμετείχαν είναι:

Γ΄ Τάξη: Μαλαδάκη Στέλλα, Κουντουράκης Μίνως

Α΄Τάξη :Πίτερης Νικόλαος, Πρινέας Κων/νος,

Σελάμης Γεώργιος, Σεφερλή Αλεξάνδρα,

Σολανάκης Χρήστος, Σύρμα Ειρήνη,

Φαρμάκης Ιωάννης, Χατζηγεωργίου Βασίλης

Φανουργάκης Αλέξανδρος, Χρυσοβιτσάνος  Δημήτρης

Στην υλοποίηση του project  συνέβαλαν και οι καθηγητές : Σαραντόπουλος Ιωάννης ,Τζέτζιας Χρήστος

φωτογραφίες  εδω

βιντεο,