Βιβλιοθήκη

Η βιβλιοθήκη του ΓΕΛ Σούδας ξεκίνησε τη λειτουργία της το 2010. Δημιουργήθηκε από χωρηγίες μαθητών, γονέων, πνευματικών ανθρώπων του τόπου μας αλλά και από δωρεές προς το σχολείο μας εκδοτικών οίκων, κυρίως των εκδόσεων Λιβάνη. Διαθέτει ήδη περισσότερους από 2000 τόμους βιβλίων που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα ενδιαφερόντων: ελληνική και ξένη λογοτεχνία, ιστορία, ιστορία της τέχνης, ψυχολογία αλλά και βοηθήματα για όλους τους κλάδους των μαθημάτων. Λειτουργεί ως χώρος μελέτης και δημιουργικής απασχόλησης των μαθητών. Ως δανειστική βιβλιοθήκη απευθύνεται στους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς των μαθητών του σχολείου. Λειτουργεί καθημερινά τις εργάσιμες ημέρες το 2ο και 3ο διάλλειμα.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015-16:
Κάθε Παρασκευή πραγματοποιείται μικρή έκθεση στο σχολείο με νέα βιβλία όπου οι μαθητές μπορούν να δανειστούν.