Η περιβαλλοντική ομάδα στο φαράγγι του Αγίου Γεωργίου - Νεροκούρου

Κυριακή 5 Νοέμβρίου 2017: Η περιβαλλοντική Ομάδα του σχολείου, με τη συνοεία της διευθύντριας κας Μαράκη και της υποδ/ντριας κας Ποντικάκη, πραγματοποίησαν μιά πεζοπορική διαδρομή 3,5 ωρών από το σχολείο , μέσω Τσικαλαριών -πηγής Πολύ Νερό- Νεροκούρου- Φαράγγι Αγίου Γεωργίου μέχρι τις παρυφές της Μαλάξας, στα πλαίσια του προγράμματος "Περπατώ και εξερευνώ τα Μονοπάτια της Περιοχής μου".

Φωτογραφία  εδώ...  κι εδώ...

Η φυσιολατρική πεζοπορία μας από το σχολείο μας προς το φαράγγι του Αγίου Γεωργίου στο χωριό Νεροκούρου την Κυριακή 5 Νοεμβρίου ήταν ξεχωριστή και απέδειξε ότι αν και η ομορφιά της φύσης είναι πολλές φορές δίπλα μας δεν την έχομε εξερευνήσει. Διασχίσαμε τον πανέμορφο κάμπο της Σούδας μέσα από τους γκρίζους ελαιώνες και τους χρυσοκίτρινους πορτοκαλεώνες για να φτάσομε στο γραφικό χωριό των Τσικαλαριών και να περπατήσομε στα στενά σοκάκια του που σώζονται από την εποχή της Τουρκοκρατίας. Θαυμάσαμε τις παλιές εκκλησίες του χωριού, το τζαμί , την κεντρική βρύση και μαγευτήκαμε από την πανοραμική θέα του λιμανιού της Σούδας. Σταματήσαμε για το απαραίτητο κολατσιό κάτω από τα αιωνόβια πλατάνια στην γραφική τοποθεσία Πολύ νερό και συνεχίσαμε την πεζοπορία μας διαμέσου του οικισμού των Μετοχίων   με κατεύθυνση το φαράγγι του Αγίου Γεωργίου στο χωριό Νεροκούρου. Έκπληκτοι αντικρίσαμε τους σπάνιους γεωολιθικούς σχηματισμούς και τους μεγαλοπρεπείς βράχους ανάμεσα σε θεόρατα πλατάνια και επιβλητικά κυπαρίσσια. Οι λιθόκτιστες κατασκευές γύρω από το εξωκλήσι του Αγίου Γεωργίου ταίριαζαν απόλυτα με το περιβάλλον. Μοναδική περιβαλλοντική παραφωνία τα αφημένα λάστιχα αυτοκινήτων στην αρχή του φαραγγιού , τα οποία πρέπει να απομακρυνθούν άμεσα. Γεμάτοι εντυπώσεις ακολουθώντας μια διαφορετική διαδρομή μέσω του παλιού δρόμου της Μαλάξας κατηφορίσαμε προς το σχολείο μας απολαμβάνοντας και πάλι την μαγευτική θεά της περιοχής.