23 Μαίου 2018: Πρόγραμμα "Role Models"

Το πιλοτικό Πρόγραμμα "Role Models" πραγματοποιείται τη φετινή σχολική χρονιά από την εθνική μονάδα Εράσμους +ΙΚΥ σε συνεργασία με τον συμβουλευτικό σταθμό Νέων Ηρακλείου. Συμμετέχουν 14 σχολεία όλων των βαθμίδων της Περιφέρειας Κρήτης, μεταξύ αυτών και το Λύκειο Σούδας. Η εκδήλωση διάδοσης αποτελεσμάτων για το πρόγραμμα αυτό,  προγραμματίζεται για τις 23 Μαίου 2018 στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Συμμετέχει το τμήμα Α2  και 8 μαθητές από τη θεωρητική κατεύθυνση του σχολείου μας. Στόχος: δημιουργία ενός δικτύου ατόμων που μπορούν να λειτουργήσουν ως πρότυπα και να εμπνεύσουν μαθητές που κινδυνεύουν να εγκαταλείψουν το σχολείο λόγω καταγωγής ή κοινωνικής και οικονομικής θέσης.

Ο ρόλος των role models: να αναδείξουν το προσωπικό τους βίωμα και τον τρόπο επίτευξης των στόχων τους, παρά τις όποιες δυσκολίες,ώστε να δημιουργήσουν όραμα στα παιδιά και να δώσουν έμφαση στο σημαντικό ρόλο του σχολείου.

Η παρουσίαση της εργασίας των μαθητών του ΓΕΛ Σούδας για τα Role Models

Το Πρόγραμμα Ημερίδας για τη διάχυση των Role Models